Scenariusze gry w paintball

W celu uniknięcia monotonii w czasie gry nasi instruktorzy proponują graczom kilkanaście scenariuszy gier,
oto kilka z nich:

Zwiad
Aby rozpocząć grę musimy podzielić uczestników na kilka drużyn np. cztero, pięcioosobowych i ustalić tyle punktów kontrolnych rozmieszczonych na polu ile powstało drużyn. W każdym punkcie montujemy kartkę oraz innego koloru flamaster. Gra polega na przejściu graczy przez poszczególne punkty kontrolne oraz podpisaniu się na kartkach.
Grę wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej podpisów.

Koktail Mołotowa
Gra, w której nie ma wygranych ani przegranych. W grze bierze udział kilka drużyn 3-osobowych. Każda trójka gra z każdą. Zdjęty schodzi z punktu kontrolnego. Kiedy w punkcie kontrolnym zbierze się kworum (3 graczy) powstaje nowa drużyna i włącza się do gry.

Zdobywanie Flag Przeciwnika
W grze biorą udział 2 zespoły.
Każdy zespół ma swoją flagę. Zaczynamy na sygnał. Zawodnicy trafieni kończą grę i schodzą z pola walki. Jeśli podczas trafienia zawodnik niósł flagę, musi ją zostawić w miejscu, w którym został wyeliminowany. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie flagę przeciwnika i doniesie ją do swojej bazy.

Ochrona Prezydenta
Jedna osoba musi poświęcić się i odłożyć broń - to prezydent. Pozostali gracze dzielą się na ochroniarzy i terrorystów. Ochrona musi być liczniejsza. Misja ochroniarzy polega na bezpiecznym przeprowadzeniu prezydenta przez pole określoną wcześniej trasą. Misja terrorystów - sprzątnąć prezydenta bez względu na straty własne.

Akcja Ratunkowa
Prosta gra polegająca na odbiciu zakładnika -
jest uratowany jeżeli nie tknięty wróci do swojej bazy. Dwie drużyny. Jedna zła (terroryści) porywa zakładnika, druga odbija go (nietkniętego). Gra na czas około 30 minut. Zakładnik nie może poruszać się aż nie zostanie dotknięty przez swojego gracza. Od tego czasu wolno terrorystom strzelać do zakładnika.

Polowanie na Czerwony Październik
Jeden na wszystkich, wszyscy na jednego. W grze udział biorą: ofiara i myśliwi. Jeśli ktoś podejmie się być zwierzyną to dostaje porządny półautomatic z nieograniczoną ilością kulek (ile uniesie) + tarcza (np. z pokrywki od kubła)
trafienie w tarczę nie jest liczone
. Reszta graczy ma limit kulek. Wygrana: z punktu widzenia ofiary - przeżycie, z punktu widzenia oprawców - ubicie. Zabawa polecana na koniec dnia, kiedy graczom zostaje już niewiele kulek.

Jeńcy
Dzielimy uczestników na dwie drużyny oraz ustalamy liczbę zakładników, najlepiej połowa ilości graczy drużyny. Zadanie polega na pochwycenie i doprowadzenie jeńców do swojej bazy. Jeńcem zostaje gracz, który zostaje trafiony w nogę lub rękę
i wtedy z opuszczoną bronią podąża za szczęśliwym strzelcem do jego bazy, jeniec może zostać odbity przez swoich.
Jeżeli zostaje trafiony w głowę lub korpus schodzi z pola gry.

Black Jack
Bardzo podobna gra jak zdobywanie flagi przeciwnika, jednak gracz posiada tylko 21 kulek. Jeżeli zawodnik wystrzela wszystkie kulki kończy grę. Można oczywiście zwiększać limit kulek jednak gra będzie traciła swój sens. Gracze nie mogą się dzielić amunicją.

Terminator
Scenariusz, w którym z grupy pięciu do dziesięciu graczy wybieramy jednego Terminatora. Terminator otrzymuje tyle samo kulek, co cały zespół, który go ma zniszczyć. Unicestwienie Terminatora może nastąpić tylko, gdy zostanie trafiony w głowę inne trafienie nie powoduje eliminacji. Atakujący eliminowani są jakimkolwiek splatem.

Obrona Częstochowy
Dobre ćwiczenie jak bronić lub atakować pozycje flagowe lub po prostu "walenie bez gry wstępnej (czytaj - strzelanie bez podchodów)". Dwie drużyny: atakujący i broniący. Obrońca wybiera teren, na którym będzie się bronić i oznacza go (nie wolno obrońcom wychodzić poza wybrany teren). Czas, w zależności od ilości graczy, rodzaju i rozmiaru terenu. Atakujący wygrywa zdobywając flagę obrońcy(wystarczy ja podjąć).

Exterminacja
W grze bierze udział kilka (ok. 4-6) pięcioosobowych drużyn. Gra polega na zdobywaniu punktów. Punkty przyznaje się za wyeliminowanie zawodników z drużyn przeciwnych. Czas ok.30-45 min. Aby ułatwić liczenie punktów każda drużyna może grać w towarzystwie sędziego oraz używać różnych kolorów kulek (w praktyce trudne do wykonania). Przepisy są podobne jak w przypadku innych gier: gra zaczyna się po sygnale startu; trafiony -> out; zakaz komunikowania się po trafieniu. Nie ma punktów za członków drużyny, którzy dotrwali do końca. Wygrywa drużyna z największą ilością punktów.